سناریو نمونه تست سایت از سرور ایران

در ادامه برای آزمایش یکی از سایت های دولتی (سایت cra.ir ، سازمان تنظیم مقررات و ارتباطات رادیویی) را مورد ارزیابی قرار خواهیم داد.

 

اطلاعات شناسنامه ای

در این بخش اطلاعات شناسنامه ای و کلی سایت نمایش می یابد.

 

  • در این آزمایش تعداد درخواست 52 بوده که عددی قابل قبول برای کاربر است. زیرا آنقدر زیاد نیست که فرایند دریافت را کند نماید.
  • حجم صفحه حدود یک مگابایت است که برای کاربری با ارتباط 512 کیلوبیت حدود 18 ثانیه زمان خواهد برد.
  • زمان فراخوانی سایت برای کاربری که ارتباط سریع تر دارد حدود 6 ثانیه است و بیانگر سرعت فراخوانی داده ها و در نتیجه رضایت کاربر خواهد شد.

راهکار ها و پیشنهاد هایی برای بهینه سازی سایت

 

بهتر است زمان برقراری ارتباط با سرور کمتر از 80 میلی ثانیه باشد. (Connection Time)

 

فاکتور Connection Time یکی از مهمترین عوامل سرعت فراخوانی صفحه است. در شرایط عادی با توجه به مسیر های مختلف ارتباطات اینترنتی مدت زمانی که اولین درخواست به سمت سرویس دهنده ارسال می گرد تا پاسخ تایید دریافت ارتباط به مبدا برسد فاکتور Connection Time نامیده می شود. عموماً این زمان در کشور ما از دورترین نقاط نباید بیشتر از ۸۰ میلی ثانیه باشد. در نظر داشته باشید یک صفحه با ۵۰ فایل اگر با تاخیر ۱۰۰ میلی ثانیه ای به سمت کاربر ارسال گردد فقط فرایند ارتباط با سرویس دهنده حدود 5 ثانیه با تاخیر صورت می گیرد. توجه کنید این فاکتور فقط شامل برقراری ارتباط می شود و فرایند تولید محتوا و ارسال آن زمان خاص خود را خواهد داشت.

 

 

بهتر است زمان انتظار تولید محتوای صفحه زیر 300 میلی ثانیه باشد.(Request Execution Time / Wait Time)

 

وقتی شما به عنوان مثال آدرس www.sitebike.ir را در مرورگر خود تایپ میکنید ، یک درخواست از طرف شما به وب سرور سایت بایک ارسال میشود ، سرور به درخواست شما پاسخ میدهد ،  مدت زمان مابین ارسال درخواست شما و اولین بایتی که مرورگر شما میگیرد و سایت شروع به بالا آمدن میکند را رسپانس تاییم نامیده می شود. عموماً بالا بودن فاکتور Request Execution Time یا Wait Time مربوط به موارد زیر می شود:

  • سرور سرویس دهنده سایت دارای منابع کم است یا تعداد بیش از حدی سایت روی سرور هاست شده است.
  • در صورتی که سایت روی سرور اشتراکی میزبانی می شود ممکن است سایت های همسایه بیش از حد از منابع سرور استفاده می کنند.
  • نرم افزار مدیر محتوای سایت خوب برنامه نویسی نشده است یا دیر پاسخگو است. دقت فرمایید این اشکال بسیار حساس است زیرا هرچه به درخواست کند تر پاسخ داده شود در ترافیک بالاتر نیاز به سخت افزارهای گران قیمت تر خواهید داشت. پس هر چه فاکتور Wait Time کمتر باشد سایت شما اقتصادی تر است.

بدیهی است که هرچه این زمان کوتاه تر باشد سایت شما سریع تر فراخوانی شده و باعث رضایت خاطر بازدیدکنندگان سایت شما خواهد شد ، همچنین از نظر بسیاری از بازدیدکنندگان ، سرعت سایت شما از امکانات سایت شما مهم تر است.

رسپانس تایم های متفاوت :

0.5 ثانیه :  کاربر حس میکند که همزمان با ارسال درخواست ، سرور به او پاسخ میدهد و تمامی پروسه ها به صورت همزمان انجام میشود .

1 ثانیه : زمانی است که کاربر تمام تمرکز خود را بر روی سایت شما حفظ میکند و منتظر باز شدن سایت شماست ، در این حالت کاربر تاخیر زمانی در ارسال و دریافت داده ها را حس کرده اما به دلیل سرعت بالای انتقال اطلاعات منتظر باز شدن سایت شما میماند .

10 ثانیه : کاربر کلافه شده، تمرکز خود را از دست میدهد، اگر سایت شما برایش مهم باشد معمولا صفحه ی سایت را minimize  کرده و به سایرکارهای خود میپردازد و بعد از مدتی سایت شما را باز کرده و معمولا نگرش منفی به سایت شما پیدا میکند .

+10 ثانیه : در این حالت در اکثر مواقع کاربر صفحه ی سایت شما را بسته و در موتورهای جست و جو به دنبال سایت های جایگزین میگردد . اگر سایت شما خدمات خاصی را ارائه میدهد که نیاز به بارگزاری طولانی مدت دارد بهترین پیشنهاد این است که همانند جی-میل یک نوار پیشرفت در سایت خود قراردهید تا کاربر بداند چه مدت باید صبرکند تا به اطلاعات درخواستی خود برسد .

 

 

بهتر است صفحه بدون خطا فراخوانی شود.

 

متاسفانه سایت درخواست شده دارای اشکالاتی مانند پیوند شکسته یا خطای نرم افزاری است که باعث جلوگیری  از پردازش آن می‌شود.

 

 

تعداد فایل های CSS زیاد است

 

سایت شما شامل 18 فایل CSS‌ است. پیشنهاد می شود با ترکیب آنها به فراخوانی سایت خود سرعت بخشید.

ترکیب کردن چند فایل استایل در از بین بردن درخواست های اضافی HTTP تاثیر مهمی دارد. یک فایل بزرگتر CSS از چندین فایل کوچک سریعتر لود میشود زیرا در فایلهای کوچک زمان زیادی صرف ارتباط با سرور و فرستادن درخواست از بین میرود.

 

 

تعداد فایل های اسکریپت زیاد است

 

سایت شما شامل  12 فایل اسکریپت است. پیشنهاد می شود با ترکیب آنها به فراخوانی سایت خود سرعت بخشید.

ترکیب کردن چند فایل اسکریپت در از بین بردن درخواست های اضافی HTTP تاثیر مهمی دارد. یک فایل بزرگتر از چندین فایل کوچک سریعتر لود میشود زیرا در فایلهای کوچک زمان زیادی برای ارتباط با سرور و فرستادن درخواست از بین میرود.

 

 

بهتر است صفحات و اسکریپت ها minify شود.

 

در یک صفحه وب وجود کاراکتر های enter  و space بیش از ۲ عدد عملا نتیجه ای جز بالابردن حجم صفحات و در نتیجه کند تر شدن فراخوانی صفحات ندارد. عمل Minify به معنی حذف فاصله ها و کدهای اضافی است که باعث سنگینی صفحات و قالب سایت می شود. پیشنهاد می شود با استفاده از ابزارهای minifier مختلفی که در اینترنت در دسترس است صفحه ای کوچک تر و سریعتر بسازید.

1/75 در صد از فضای محتویات دریافت شده سایت شما را به مجموع 19,292 بایت  از 1,101,746 بایت فضای خالی اشغال کرده  که می توان با 19,292 بایت صرفه جویی سرعت بیشتری به فراخوانی سایت داد.

 

 

بهتر است برای بالابردن سرعت از GZip استفاده نمایید.

 

Gzip یک الگوریتم فشرده سازی اطلاعات است.استفاده از این الگوریتم بسیار متدوال بوده و اگر شما با داده های غیر فشرده سر و کار دارید می توانید حجم زیادی از تبادل اطلاعات را توسط Gzip کردن کم کنید. استفاده از GZip به شما کمک می کند با فشرده سازی متون و پایین آمدن حجم اطلاعات به نمایش صفحه خود سرعت بیشتری دهید. شما می توانید 33 فایل را با استفاده از Gzip فشرده نمایید.

 

 
فهرست خطاها
نوع خطا شرح خطا آدرس
404 پیدا نشد https://www.cra.ir/Skin/Cra95/fonts/woff2/IRANSansWeb_Bold.woff2
404 پیدا نشد https://www.cra.ir/Skin/Cra95/fonts/fontawesome-webfont.woff2?v=4.4.0
404 پیدا نشد https://www.cra.ir/Skin/Cra95/fonts/woff2/IRANSansWeb_Medium.woff2
404 پیدا نشد https://www.cra.ir/Portal/Resources/Images/Common/blank.gif
404 پیدا نشد https://www.cra.ir/Skin/Cra95/fonts/woff2/IRANSansWeb.woff2
404 پیدا نشد https://www.cra.ir/Portal/Resources/Images/Common/blank.gif
404 پیدا نشد https://www.cra.ir/Resources/Scripts/images/controls.png

 

 

 

اولین سرویس ارزیابی راندمان وب سایت های ایرانی از سرور های داخل ایران 

تمام حقوق مادی و معنوی محفوظ است.

شرایط و قوانین استفاده | سایت بایک فارسی | موبایک - اپلیکیشن ساز فارسی | واکاو - ابزار بررسی راندمان سایت ها 

آدرس: شهر جدید پرند، میدان استقلال، ورودی F4 واحد 139

تلفن: 57425-021