بهینه سازی سایت

یک سایت پر بازدید را با بازدید روزانه 500 هزار بازدید در نظر بگیرید. در صورت فراخوانی و تولید کند محتوا، صرف نظر از رضایت کاربر، هر چه نرم افزار مدیر محتوا عملکرد ضعیف تری داشته باشد نیاز به منابع سروری قوی تر برای سرویس دهی به افراد بیشتر خواهد بود. به عنوان مثال اگر نرم افزار یک درخواست را در بازه زمانی 200 میلی ثانیه پاسخ دهد می توان گفت اگر بازه زمانی درخواست کاربر 200 میلی ثانیه یا بیشتر باشد راندمان نرم افزار 200 میلی ثانیه است. پس یک نرم افزار با فاکتور Page Generation Time 200 میلی ثانیه می تواند 300 درخواست در دقیقه را را سرعت 200 میلی ثانیه پاسخ دهد. حال اگر تعداد درخواست بازدید کنندگان بیش از 300 درخواست در دقیقه شود به ازای هر درخواست با توجه به نوع نرم افزار زمان یا منابع بیشتری برای تولید صفحه مورد نیاز است. اگر فاکتور هایی مانند ذخیره و بازیابی اطلاعات را در هارد دیسک ها یا سایر ابزارهای ذخیره سازی در نظر بگیریم، این زمان می تواند بصورت لوگاریتمی تا سرحد از کار افتادن سرویس بیشتر و بیشتر شود.

 

اگر زمان 200 میلی ثانیه را زمانی فرضی به عنوان مقیاس بگیریم ، برای پاسخ گویی به تعداد بیشتر کاربر در همین زمان چند راهکار وجود دارد.

 1.  افزایش قدرت سخت افزار 
  برای بهتر کردن سرعت اجرای نرم افزار منابع زیر نیاز به بازبینی دارد.
  1. پردازنده 
   اگر در مثال هر درخواست 30 مگاهرتز قدرت واحد پردازنده را نیاز داشته باشد، همزمانی 200 درخواست پردازنده را در حدود 6 گیگا هرتز درگیر خواهد کرد. (با توجه به فرض ما به اینکه هیچ گونه تاخیری در ذخیره و بازیابی هارد دیسک وجود ندارد) برای پاسخگویی به 500 کاربر همزمان 15 گیگا هرتز مورد نیاز خواهد بود.
  2.  واسط های ذخیره و بازیابی اطلاعات
   در بخش ذخیره و بازیابی اطلاعات که یکی از مهمترین عوامل سرعت تولید محتواست، اگر اجرای یک فرمان 1 واحد ورود و خروج در ثانیه (IOPS) نیاز داشته باشد، برای هارد دیسک های Sata3 با دور 7200 در دقیقه می توان 75 تا 100 فرمان در ثانیه را اجرا کرد. پس برای حفظ کیفیت سرویس و سرعت آن برای پاسخگویی به 200 فرمان همزمان نیاز به ابزار ذخیره و بازیابی اطلاعات SAS 15k خواهیم داشت.
  3. حافظه کوتاه مدت (RAM)
   یکی دیگر از فاکتورهای مهم اجرای فرامین نوع و سرعت Ram است. در نظر داشته باشید که برای انجام هر فرمانی با توجه به سرعت Bus عملیات می تواند با سرعت متفاوت اجرا شود. Ram می تواند جایگزین مناسبی برای ابزارهای کند ذخیره و بازیابی اطلاعات باشد. بطور مثال اگر برای اجرای هر فرمان یک IOPS نیاز باشد و یک دیسک سخت SAS 15K بتواند 200 درخواست را سرویس دهد ، زمان مورد نیاز برای اجرا 5 میلی ثانیه خواهد بود. اگر فرض کنیم یک رم با باس 12800 مگاهرتز همین فرمان را در 7 میکرو ثانیه اجرا کند ، جایگزینی Ram با SAS Storage برای اطلاعاتی که بطور متداوم مورد نیاز است، می تواند کمک شایانی به اجرای فرامین نماید. در نظر داشته باشیم Ram بسیار گران تر از ابزارهای دیگر ذخیره سازی است. پس باید میانگینی برای استفاده از ابزار ذخیره و بازیابی اطلاعات در نظر گرفت.
   با توجه به تعریف فرضی پاسخگویی به 200 درخواست همزمان ، اگر 30 مگاهرتز پردازنده و 200 IOPS نیاز باشد نیاز به سروری با قدرت 6 گیگا هرتز و ابزارهای ذخیره سازی SAS15k خواهیم داشت.
   حال اگر همین نرم افزار بجای 30 مگاهرتز قدرت واحد پردازنده برای اجرای دستورات عددی ناچیز معادل 5 مگاهرتز و 250 IOPS نیاز داشته باشد همین سرور بجای پاسخ گویی به 60هزار درخواست در دقیقه با افت 10500 بازدید و عدد 49500 بازدید روبرو خواهد شد.
 2. افزایش قدرت نرم افزار
  معمولاً از اقتصادی ترین روش های بهینه سازی سرویس بهینه سازی نرم افزار است. فرض کنید اگر بجای 50 حلقه اجرای فرمان با بهینه سازی آن به 30 می توانید تا 70 درصد در استفاده از منابع صرفه جویی کنید. حال استفاده از ابزار های ذخیره سازی موقت سریع تر مانند RAM یکی از کند ترین فاکتورهای تولید محتوا را پشت سر بگذارید. به عنوان مثال در تصویر زیر یک سناریو واقعی شرح داده شده است.
 3. افزایش قدرت زیرساخت شبکه و ارتباطات
  اگر در هر درخواست کاربر 512 کیلیوبیت عرض باند را به مدت 1 ثانیه اشغال (تبادل 60کیلوبایت) نماید تعداد 200 کاربر همزمان ارتباطی حدود 100 مگابیت برای دسترسی استاندارد فرضی نیاز دارند. حال اگر فراخوانی اطلاعات بجای 1 ثانیه نیمی از زمان را نیاز داشته باشد (تبادل 30 کیلوبایت) می توان به دست کم دو برابر کاربر همزمان سرویس داد.
 4.  جمع بندی فاکتور ها
  همانطور که دیدیم فاکتور های مختلفی مانند حجم درخواست، زمان پردازش ، ذخیره و بازیابی و انتخاب سیاست های مختلف جهت بهبود کیفیت در ارائه سرویس دخیل است. حال اینکه چگونه بدانیم در کدام یک از مراحل بهینه سازی چگونه انجام گیرد نیاز به ابزاری مانند واکاو خواهد داشت.

آزمایش فشار / Stress Test

سخت افزار واکاو بصورت یکپارچه و Standalone  امکان ارزیابی و مانیتورینگ سایت های شما را داراست، همچنین این سخت افزار می تواند ترافیک درخواستی شما را شبیه سازی نماید. از مزایای استثنایی واکاو می توان به قابلیت ارزیابی پشت صفحات لاگین را نیز نام برد.

 

اولین سرویس ارزیابی راندمان وب سایت های ایرانی از سرور های داخل ایران 

تمام حقوق مادی و معنوی محفوظ است.

شرایط و قوانین استفاده | سایت بایک فارسی | موبایک - اپلیکیشن ساز فارسی | واکاو - ابزار بررسی راندمان سایت ها 

آدرس: شهر جدید پرند، میدان استقلال، ورودی F4 واحد 139

تلفن: 57425-021